Decoupage

Decoupage - pochodzi od francuskiego słowa decouper i oznacza "wycinanie". Technika Decoupage polega na efektownym zdobieniu przedmiotów (mebli, skrzynek, kasetek, tacek, doniczek, itp.) poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych (z papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną powierzchnię: drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową, plastikową lub skórę albo tkaninę.

Ozdobioną powierzchnię pokrywa się kilkanaście razy odpowiednim lakierem lub żywicą, tak aby całość wyglądała na ręcznie namalowany wzór. Wybór przedmiotów do Decoupage jest nieograniczony. Stara, zniszczona szafka znaleziona gdzieś na strychu może przeobrazić się w wyjątkowy i oryginalny mebel, który będzie zachwycał swoim wyglądem. Technikę Decoupage można zastosować przy ozdabianiu szklanego talerza, metalowej puszki, drewnianej szkatułki oraz wielu innych przedmiotów.

Decoupage ma długą i fascynującą przeszłość, jednak jego pochodzenie nie jest w pełni wyjaśnione. Chcąc poznać historię tego rękodzieła musimy cofnąć się kilkanaście wieków wcześniej. Jeszcze przed narodzinami Chrystusa nomadyczne plemiona zachodniej Syberii najprawdopodobniej jako pierwsze wykorzystywały wyrwane kawałki filcu do ozdabiania.

W XII w. technika dekorowanie przedmiotów wycinanymi kawałkami papieru dotarła na daleki wschód, gdzie ozdabiano w ten sposób m.in. lampiony, okna i pudełka. Dzięki szlakowi handlowemu biegnącemu z Chin do Europy Decoupage rozpowszechnił się na starym kontynencie. Wtedy też, wzrosło zainteresowanie orientalnymi przedmiotami, jednak jego popyt przerósł podaż. Aby sprostać zapotrzebowaniom weneccy lakiernicy i stolarze zaczęli wyrabiać falsyfikaty przy pomocy techniki ozdabiania przywiezionej z Państwa Środka.

Decoupage przeżył swój renesans w XVII i XVIII w. w Wenecji. Zajmowali się nim tak sławne osoby jak Marie Antoinette, Madame de Pompadour i Beau Brummell. Wszystkim w Polsce i Niemczech dobrze znane wycinanki miały ogromy wpływ na współczesną formę Decoupageu. W XVIII w. sztuka ta zyskało uznanie społeczne i jego twórcy zaczęli być rozpoznawani jako artyści. Najbardziej rozpoznawaną postacią w owym czasie była Mary Delaney Angielka, żyjąca w latach 1700 - 1788, która w wieku 71 lat zaczęła w niespotykanym stopniu odzwierciedlać rośliny i kwiaty poprzez wycinanie wcześniej narysowanych form. Dzięki swoim dokładnie ozdobionym oraz ręcznie malowanym wyrobom zdobyła przychylność królowej Anglii Charlotte of Mecklenburg - Strelitz. Delaney z powodu słabnącego wzroku swoje prace, przestała wykonywać w wieku 88 lat. Jej twórczość znaną jako "papierowa mozaika" można podziwiać po dziś dzień w brytyjskich muzeach.

Sztuka, która wyewoluowała z dekorowania za pomocą naklejania wycinanych wcześniej motywów stała się jednym ze środków artystycznego wyrazu wśród XX - wiecznych twórców. Osobami wykorzystującymi Decoupage byli m.in. Pablo Picasso, Henri Matisse oraz Blue Nude II Bibliografia:

  • www.decoupage.org
  • www.wikipedia.org
 

Najczęściej oglądane

torebkaCzarna
manekinKwiat
torebkaPomaranczowa
lampa
manekin czarny
torebkaZolta
manekinGazeta
komodkaZiola
manekinRozeTyl
manekinRoze
manekinCzarny